Чому еублефар не їсть?

Рано чи пізно кожен власник рептилії може стикнутись з тим, що його гекон відмовляється від їжі. Наскільки це небезпечно для ящірки і чи дійсно це привід для занепокоєння? Рептилії пойкілотермні ( холоднокровні) тварини, тому можуть харчуватися досить рідко без шкоди для здоров’я.

Відмова від їжі у тераріумних тварин може виникнути через такі причини:

  • Непідходящі умови утримання
  • Стрес
  • Не правильний графік годування
  • Брумація
  • Гін у самців та овуляція у самок
  • Хвороба

Майже 80% проблем у рептилій виникають від неналежних умов. Тому дуже важливо дотримуватись температури, вологості та інших показників згідно видових особливостей ящірки. Якщо ваш еублефар не хоче їсти, в першу чергу перевірте справність термокилима , заміряйте температуру (в теплому кутку вона повинна бути 28-32, в холодному 23-25). Також гекон має бути забезпечений мінімум одним укриттям (невеликий, непрозорий будиночок). Гекони сутінкові тварини, тому яскраве світло також може відбити апетит, особливо у альбіносних морф.

Якщо тваринка тільки куплена, то відмова від їжі перші дні (іноді до двох тижнів) це норма. Гекон стресує від дороги, зміни звичних умов та незнайомої обстановки . Зазвичай вистачає декількох днів щоб освоїтись та вивчити нову домівку. Тому перші дні треба звести до мінімуму контакт з ящіркою , а для лякливих тварин можна навіть завісити тераріум тканиною. Для підлітків та дорослих тиждень або два голодування не несе загрози, молодим еублефарам (до 3-4 місяців) не бажано голодувати довго.

Буває таке, що гекон поки був малий, їв багато, але потім став часто відмовлятись, або з’їдати 1-2 тарганчика. В такому випадку перевірте чи правильний у вас графік годування:

  • До 2 місяців кожен день 
  • Від 2 до 4 місяців через день
  • Від 4 до 6 міс. раз на 2-3 дні
  • Від 6 до 8 міс. раз на 3-4 дні
  • Від року раз на 5 днів
  • Дорослих годують раз на 5-7 днів

Брумація (зимівля, сплячка) – це фізіологічний стан рептилій, коли у них сповільнюється метаболізм і вони стають малоактивними. Не дивлячись на те, що еублефари вже десятки років живуть та успішно розмножуються в домашніх умовах, багато хто з них влаштовує собі відпочинок згідно біологічного годинника. При брумації ящірки не будуть міцно спати – вони стають менш активними, не їдять (або їдять дуже мало), частіше лежать в прохолодному кутку. Але важливо пам’ятати – при зимівлі тварини майже не худнуть! Тому якщо окрім відмови від їжі еублефар стрімко втрачає вагу, то треба негайно звертатися за допомогою до спеціаліста.

 

 

У віці 6-8 місяців у багатьох еублефарів починається статева зрілість (не плутати з фізіологічною зрілістю). У самок це супроводжується формуванням фолікулів (овуляція), вони можуть стати схвильованими, відмовлятися від їжі, копати субстрат або серветки. У самців цей період називають гін. У них також може змінюватись поведінка та апетит. Для того щоб підтвердити овуляцію, треба подивитись на живіт самиці як показано на фото. Червоним обведено фолікули у самки.

Картинка 1

Картинка 2

Зазвичай цей період триває 1-2 місяці, але буває і до 5-6 місяців. Якщо розмноження не планується, можна трохи знизити температуру - іноді це прискорює завершення овуляції та гону.

Ну і остання причина «голодовки» - це можлива хвороба. Еублефари, як і всі живі істоти , можуть захворіти . Частіше за все це різноманітні паразитарні інвазії або порушення обміну речовин. Рідше зустрічаються внутрішні хвороби - захворювання серцевої-судинної системи, нирок, шлунково-кишкового тракту та інші. Тому якщо у вашої ящірки  відповідні умови утримання, правильний графік годування, немає овуляції, зимівлі, але тваринка відмовляється від їжі, стала в’ялою та апатичною, постійно спить, стрімко худне - негайно зверніться до ветеринарного лікаря. Але треба шукати саме спеціаліста по екзотичним тваринам, бо рептилії мають свою специфіку діагностики та лікування.